harce

Czego słucha Pan Jezus po zmartwychwstaniu? + lista paschalnych przebojów

Odpowiedź: prócz kosmicznego szumu, pieśni archaniołów i słowików, także wszystko, co zaśpiewamy w kościele!

Teraz lista!

Ludzkość zbyt długo czekała, by poznać jakie jest moje ulubione sześć pieśni o zmartwychwstaniu, więc… oto lista przebojów paschalnych:

 1. Egzultet! Stara babcia Europa musiała czekać aż do czwartego wieku po zmartwychwstaniu, by się w nim zakochać! A wtedyodzyskała młodość, bo Egzultet to głośny śmiech Trójcy Świętej, a kto nie wierzy, niech powie, czy jest inna pieśń, gdzie mamy pochwałę pszczół,  zrównanie świeczki z gwiazdami i pean na część jasności nocy. Nawet najgorsze wydarzenie w dziejach zostaje rozgrzeszone, gdy ksiądz wyśpiewuje, że nawet starodawna wina jest szczęśliwa.

  Podziękowania: Za egzultet dziękujemy Rytowi Rzymskiemu, Ambrożemu z Augustynem, papieżowi Zosimie oraz, prawie że przed wszystkimi – Pszczole Pracowitej!

  Ryzyko: Jeśli kaznodzieja wigilii paschalnej zbytnio przejmie się obecnością społecznych owadów, istnieje ryzyko, że jak ja, powie kazanie o mrówkach faraona.

 2. Sekwencja! Po polsku to rozkosz, ale po łacinie wciąga niczym czarna dziura paschalnego zachwytu. Jest to wielka poezja paradoksu, która prowadzi do serca wiary: śmierć starła się z życiem i w boju, o dziwy, choć poległ Wódz Życia, króluje dziś żywy! albo, to samo w mowie rzymskiego Kościoła: mors et vitae duleo, confixere mirando, Rex vitae mortuus, regnat vivus! Ciężar słów podkreśla przez kontrast lekkość melodii, zwłaszcza chorałowej, melodii czystej jak szaty aniołów i jak one w grobie, świecącej w sercu słuchacza.

  Podziękowania: Dziękujemy Marii Magdalenie i wszystkim, którzy śpiewając sekwencję na męskie i żeńskie głosy, przypominają, że bez tej harmonii nic ludzkiego się nie ostoi. Ślemy niskie ukłony także Wiponowi, Robertowi II Pobożnemu i Nokterowi Jąkale, jej mniemanym autorom.

  Ryzyko: Raz wysłuchawszy, śpiewa się nieustannie, nawet w przedświątecznej kolejce w Biedronce.

 3. Przez Twoje święte Zmartwychpowstanie! Nie tylko radość, ale i powaga czyni Wielkanoc piękną. Święta powaga wiary ludzi, którzy żyli dzięki temu, że co roku natura po zimie zmartwychwstawała oraz dzięki nadziei, że Syn Boży żywoteś nasz naprawił, śmierci wiecznej nas zbawił, swą świętą moc zjawił.

  Podziękowania: Polskiej kulturze ludowej i tym, co spisywali.

  Ryzyko: Jak szanująca się polska pieśń, ma milion wariantów, więc gdy słyszysz, że organista zaczyna twoją ulubioną pieśń to jeszcze nie znaczy, że ją razem z nim zaśpiewasz.

 4. Wesoły nam dzień dziś nastał! To podkład muzyczny procesji rezurekcyjnej, w zimny, ale już trochę zielony ranek, wokół małego kościółka gdzieś na wschodzie. To pieśń, która na poważnie bierze misję ratunkową Chrystusa w Otchłani.

  Podziękowania: niezrównanej, średniowiecznej wyobraźni za porównanie Jezusa do kwiatu i za całowanie Go w usta!

  Ryzyko: Tylko takie, że zabraknie trasy procesji, lub pamięci śpiewaków, na przepiękne zwrotki o pocieszeniu Panny Maryi. 

 5. O dniu radosny, pełen chwał! Rytmiczne alleluja tej pieśni rośnie i tańczy, za każdym obrotem rośnie apetyt na kolejne zwrotki. Łaciński oryginał, O filii et filiae nie wymaga nawet tłumaczenia, tyle ma w sobie życia!

  Podziękowania: Anonimowemu tłumaczowi na polski za przypomnienie, że Pan Bóg cieszy się z naszej radości.

  Ryzyko: Można zacząć się rytmicznie bujać i pulsować, ku zadziwieniu wiernych na kościele.

 6. Zwycięzca śmierci, piekła i szatana! Prześliczna polszczyzna, barokowa. Zawiera też w przedostatniej zwrotce rzadką dla pieśni konkretną naukę duchową o unikaniu okazji do grzechu:

  Stargawszy pęta nałogów grzechowe,
  Chrystusa wzorem wiedźmy życie nowe,
  Zdala mijając nieszczęść naszych groby,
  Miejsca, osoby.

  Podziękowania: Świętej Nasturcji! bowiem w mojej rodzinnej parafii o dziś się śpiewa w pierwszej zwrotce Nasturcjo nasza, zamiast, jak w wielu innych miejscach, Na cud Jonasza. Nasturcja jest tu ewidentnie bardziej intrygująca, zakładam, że należała do owych niewiast od maści i nie wątpię, że znajdę pewnego dnia opisujący ją apokryf.

  Ryzyko: Jak ktoś niewiernego narodu nie szuka najpierw w sobie.

Celowo nie ma siódemki, bo lista ta nie rości sobie, że jest doskonała:) Mile uśmiecha się do innych list i śle im paschalne pozdrowienia. 🙂

6 Replies to “Czego słucha Pan Jezus po zmartwychwstaniu? + lista paschalnych przebojów”

 1. Niewątpliwie „owoc pracy pszczelego roju” i każda Pracowita Pszczoła głosi zmartwychwstanie Jezusa, naszego Pana, a On ją ocala :-)))

  https://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,33814,prawie-200-tysiecy-pszczol-z-dachu-katdery-notre-dame-przezylo-pozar.html

  https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,3368,te-pszczoly-sa-pobozniejsze-niz-wiekszosc-ludzi.html

  Chociaż nasz organista, jak ćwiczyliśmy wielkanocne „Oooo Surrexit Christus Alleluja”, stwierdził, że to nasze „oooo” brzmi „jak pszczoły w ulu” i nie była to pochwała…
  No cóż – jednak człowiek ma jaśniej(!) chwalić Pana…

  Ode mnie też szeroki uśmiech :-))) i paschalne pozdrowienia!

  1. Dzięki! Przepraszam, że komentarz od razu się nie wyświetlił. Też cieszyłem się z ocalenia pszczół:) Niech żyją!

 2. Bardzo piękny artykuł! Serdeczne dzięki! Jako muzyk (nie tylko kościelny) i organistka podpisuję się obiema rękami. Tekst ten świadczy o wielkiej wrażliwości na Piękno jego Autora. Jak to dobrze, że jeszcze tacy istnieją!

  1. Dzięki za miłe słowa. W Lublinie mam szczęście współpracować z panią Emilią i panem Robertem, oboje bardzo profesjonalni. Pozdrawiam serdecznie!

 3. Bardzo piękny artykuł, świadczący o wielkiej wrażliwości Autora. Szczęśliwy organista mogący z księdzem współpracować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.