rozważania

Tajemnice znieczulające

Jezus jest Lekarzem, który siebie nie uzdrowił. Życie się Mu rozpadło, Ciało się wykrwawiło, a Serce pękło. Co zostało? Pokój jak balsam dla każdego, kto będzie miał odwagę na Niego spojrzeć.

Modlitwa w Ogrójcu

Czasem dzieci pytają, co robił Bóg przed stworzeniem świata? Najbliżej odpowiedzi jest modlący się Jezus. Widzi już, że świat wali się człowiekowi na głowę, sam jest tym człowiekiem. Syn spotyka się więc na naradzie z Ojcem i Duchem. Trójca ustala miary, wagi, granice odnowionego świata. Pokora, Oddanie, Miłość. Nie będzie to łatwe dzieło, będzie wymagało wejścia do środka i podtrzymania, bo inaczej się zawali. Jezus modlący się w Ogrójcu jest jak cieśla szykujący się na robotę. Chłopiec z Nazaretu będzie naprawiał kosmos Swoimi rękami, aniołowie będą patrzeć. Tamtego wieczoru, wśród oliwek, ręce Mu drżały ze strachu i z tremy.

Biczowanie

Tortury spadły jeszcze przed wyrokiem, ale są też łaską. Uderzenie nigdy nie jest tak straszne, jak wiszący nad plecami bicz. Bóg ogląda cierpienie z innej perspektywy i tej nauki nigdy nie zapomni. Jego wyrokiem rzymski legionista zapisuje nowe tablice, ważniejsze od Mojżeszowych. Na Jego Plecach jest krwią napisane, kogokolwiek będziesz bił, męczył, gwałcił, palił, mordował, bierzesz tak naprawdę na tortury samą Trójcę Świętą. A gdy nienawidzisz, jakbyś Ją końmi rozrywał

Wyszydzenie

Pomiędzy ludźmi powinna być miłość, a są ciernie. Obronny zaczepny oręż pustynnych roślin. Za dobre znamy reguły tego zepsutego świata, by nie wiedzieć, co może mi zrobić drugi człowiek. Taki Żyd, myślą Rzymianie, gdyby go nie stłuc, mógłby wzniecić rozruchy, a wtedy na nasze głowy i tarcze leciałyby kamienie z okien Jerozolimy. Musi znać swoje miejsce. Musi rozumieć, że jest kłamcą. Brutalni oprawcy szydzący z Jezusa są w swoich oczach rycerzami Słuszności i Prawdy. Na taki to postument włazi się, by opluć i pomniejszyć.

Droga krzyżowa

W życiu trzeba się nachodzić. Za owcą, za pługiem w kamienistej ziemi, obok osła, na którym leży okaleczony podróżny, do jaskini, w której może będzie schronienie, podczas zbierania winorośli i na wesele z uczniami, do tej i do innej wioski, na pielgrzymkę do Jeruzalem i na koniec, na śmietnik trzeba krzyż swój zanieść i Ciało. Blisko jest koniec drogi i jest coś kojącego, że dla nas ten koniec jest zawsze tak blisko, nigdy nie wiemy, czy nie już jutro, czy nie za tym właśnie rogiem.

Śmierć Pana Jezusa

Niektórzy mówią, że to zakończyło jego cierpienie. Inni, że przed Nim stało jeszcze zejście do Otchłani, co też nie było przyjemne. Inni, że cierpi we wszystkich aż do skończenia świata. Ile by jeszcze dni nie było, dni, na które nie mamy ochoty, beznadziejnych i dusznych, świat został dokończony. Gdy życie wtrąci Cię do celi śmierci wiedz, że Jezus zostawił tam dla Ciebie w ukryciu pokój, który przekracza wszelkie wyobrażenie.

4 Replies to “Tajemnice znieczulające”

  1. A wystarczyło nie sadzić „Drzewa wiadomości” w Raju i problem w ogóle by nie zaistniał. Jak na WSZECHMOGĄCEGO, to kompromitująca porażka.
    Pozdrawiam.

    1. Pierwsze, co mi przyszło do głowy, to, że od lat nie zasadziłem drzewa. Drugie, to mój doktorat i paragraf o Przymiotach Bożych wg Panikkara (zaraz siadam). Trzecie, najbardziej do rzeczy co do przesłania Twojego komentarza (tu się nie zawiedziesz) jest to, że jakbyśmy nie zinterpretowali Biblii i kosmosu, na koniec zostaniemy z tajemnicą. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.