rozważania

Co zdrożało w listopadzie?

Uśmiechy. To problem, bo czy możemy być smutni? Św. Urszula namawiała do nawracania bliźnich uśmiechem, a niektórzy psycholodzy mówili nawet, że siebie możesz własnym uśmiechem nawrócić. Bodajże Wiliam James uważał, że nie tylko radość rodzi uśmiech, ale uśmiech radość. Będziesz się starał uśmiechać, będzie ci weselej. Ta nauka trafiła do świadomości zbiorowej i kołacze się gdzieś w internetach.

Nauka w sam raz, gdy idzie zima, a planeta się przechyla na naszą niekorzyść, kradnąc jasne godziny dnia.

W taki listopad czytam „Mind is flat”, książkę przywołującą różne eksperymenty psychologiczne. Autor ładnie wyjaśnia to zjawisko pocieszającego uśmiechu. Pisze, że trochę tak jest, że nasze nastawienie, a nawet wyraz twarzy mają wpływ na nastrój. Ale człowiek to bystre bydlę, rozumie, co to ironia i sarkazm. Dlatego śmiech, gdy jest bardzo smutno, albo uśmiech, gdy jest wielkie zniechęcenie, zadziała odwrotnie, niczym złośliwy żart z samego siebie.

To stary problem, czy nawrócenie polega na przymuszeniu się, czy na złapaniu właściwego rytmu z resztą?

Innymi słowy, czy Bóg to nauczyciel, pilnujący, byś dziarsko we flet dmuchał, czy Bóg jest raczej Muzyką?

Jest czas na każdą rzecz pod słońcem, a także pod zachmurzonym niebiem. Pewnie nawet św. Urszula miała dni, gdy całkiem słusznie się nie uśmiechała i pozwoliła, by jej duszę opłukał deszcz. A może nawet by śnieg trochę poleżał?

Czasem trzeba dać się ukołysać rytmom czasu. Pozwolić sobie, by było, jak jest.

3 Replies to “Co zdrożało w listopadzie?”

  1. Czy możemy być smutni? Hmm skoro Jezus zauważył, że byli, są, będą osoby smutne to drugi człowiek powinien go pocieszyć, jak to stoi w ośmiu błogosławieństwach (Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni), które słyszeliśmy również w dzień Wszystkich Świętych.

    1. Widzisz, a mi na okrągło wałkowali, że chrześcijanin nie może być smutny, bo tak jest w dokumentach;) Trzeba wrócić do Biblii.

      1. Problem w tym, żeby to co w Ewangelii wprowadzić w czyn bo można znać dużą ilość cytatów z Biblii i mielic coś jęzorem a nie wprowadzać tego praktycznie w życie . I ja muszę się w tym miejscu uderzyć w pierś i spojrzeć na swoje postępowanie bo znów gdzie indziej jest napisane, że wiara bez uczynków jest martwa. Błogosławionej niedzieli ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.