kalendarz adwentowy

Franciszek Xawery!

W ten dzień wypadałoby zapytać, a co ty, człowieku, zrobiłeś dla misji na Dalekim Wschodzie?

Bo to dzień największego Misjonarza, św. Franciszka Xawerego!

Ale za to pytanie moralizujące, podejrzewam, Franciszek by mnie nie pochwalił. Widzę go na statku, cieszy się oceanem i pyta, myślisz sobie, księże z cmentarza na Lipowej z XXI wieku, że ja z wyrzutów sumienia wypłynąłem? Bo mi ktoś nagadał? Samym wzrokiem mnie o to pyta, płomiennym wzrokiem.

Z tym wzrokiem biegał jak z pochodnią po długich krużgankach w Salamance i pytał tych, co robili wówczas doktoraty z teologii, czy was nic nie obchodzi? A pytał ze zdziwienia!

Jego obchodziło. Więc zacznę może chwalić jego cnoty. Że go obchodziło, że się nie bał, że wyruszył, że życie mu uciekło do oceanu, że nie znał nazwy ziemi, na której zginął. Ale Franciszek śmieje się z tego na kołyszącym się okręcie.

To nie o to chodzi.

Trzeba go raczej zobaczyć, jak płynie do Japonii. Podróż jest mordercza, brak witamin zabija ludzi, zabijają ich piraci i marynarze, a potem słońce i sól robi z nich na deskach okrętu soloną rybę. Nie wiesz, czy dotrzesz do Japonii. Nie wiesz, co teraz jest w Hiszpanii, w domu.

A Franciszek tylko się uśmiecha i to sobie śpiewa, na chwałę Maryi Panny, pieśń, co ją z ogrodów Hiszpanii zapamiętał. Nie ma w tej pieśni nic o tym, co trzeba zrobić, jakim trzeba się stać, jakie nałogi rzucić, jakich strachów się pozbyć, jakie bałagany poogarniać. Jest to pieśń zachwytu nad Maryją.

Franciszkiem też można się zachwycić na tym okręcie wypalonym przez sól!

Szczęściem Franciszka Ksawerego! Szczęściem, kogoś, kto nic nie ma! Ani przeszłości, ani przyszłości, ani zmartwień i trosk. Ani Hiszpanii, ani Japonii, ani dusz do troski pasterskiej, poza swoją, a ta też mu ulatuje do góry i już jej nie złapie, już ona nie jego!

Lekko, szczęśliwie płynie Franciszek ku śmierci i to dlatego, a nie przez to, czego dokonał, padamy przed nim na twarze jako przed Świętym, co się niepotrzebnie nie martwił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.